Navigation
Home Page

Who's Who

Welcome to Wellesley Park Primary School. On this page you will be able to find out who is who and what their responsibilities are.

Our school is part of CAT -  The Collaborative Academies Trust which is led by Simon Peck (CEO).

Steve McShane - Director of School Improvement

 

Senior Leadership Team:

Miss Lindsay Gabriel - Headteacher

Mrs Sian Evans - Deputy Head, Deputy Safeguarding Lead and Head of Pedagogy and Curriculum Lead

Mr Mark Carter - Assistant Head; Key Stage 1 and EYFS Lead including Pre-school

Miss Tessa Clarke - Assistant Head, Head of Standards and Data, Key Stage 2 Lead and Deputy Safeguarding Lead

Miss Emma Bushell - SENCO

Year Group Leaders:

EYFS - Mr Mark Carter

Years 1 - Miss Jane Billing

Year 2  - Mrs Abi Foot

Years 3 - Mrs Claire Merritt

Year 4 - Mrs Fiona Doidge

Year 5 - Mrs Emma Sibley

Years 6 - Mr Harry Foster

 

Safeguarding Team:

Miss Emma Bushell - Inclusion Team Lead and SEN Lead

Mrs Claire Merritt - Inclusion Team, EAL, Safeguarding Lead, Children looked after

Mrs Sian Evans - Deputy Safeguarding Officer

Miss Tessa Clarke - Deputy Safeguarding Officer

Miss Tracy Sumner - Early Years Safeguarding Lead

Mr Anthony Goble (Somerset County Council) - LADO 

 

Teaching Staff:

Reception

Mr Mark Carter (Gruffalo) - See above

Miss Nadine Winsor (Elmer) - Art and DT

 

Year 1 

Miss Jane Billing (Kipper) - Science Lead, Forest and Eco Schools

Mrs Jo Burton (Jasper) - Cover for Mrs Pilling's maternity leave

Mrs Ruth Weston (Jasper) - RWInc Leader; Deputy English Leader

 

Year 2

Mrs Francesca Murphy (Mrs Tiggy-Winkle) - ICT Lead

Mrs Abi Foot (Peter Rabbit) - Archie Project, Core Learning Skills (PSHE) and Music

 

Year 3

Mrs Claire Merritt (BFG) - Safeguarding Lead

Mr Matt Bettridge (Matilda) - PE Lead

 

Year 4

Mrs Fiona Doidge (Hufflepuff) - English Lead and Website

Mrs Jo Harris (Gryffindor) - Geography and History Lead

 

Year 5

Mrs Emma Sibley (Galadriel) - Inclusion Team Lead, Pupil Premium and Gifted & Talented

Mrs Katie Whittle (Thorin) - Maths Leader

 

Year 6 

Miss Tessa Clarke (Bagheera) - Assistant Head and Assessment Leader.

Mr Harry Foster (Akela) - Maths Deputy Leader 

 

Other staff with responsibilities:

Mrs Annie Matthews - Risk Assessment & Attendance of pupils

Mrs Pam Jones - Supply co-ordinator

Mrs June Anderson - Finance and Personnel

Mrs Sarah Evans - Swimming

Mrs Sally Clarke - Deputy Gifted and Talented leader

 

 

 

Teaching Assistants:
Pam Jones - Supply Co-ordinator - EYFS

Cathy Morrell - Inclusion Team

Anna Wrightson - EYFS

Elaine Richings - Year 1

Sarah Carter - Year 2
Diane Jordan - Year 2/4

Sarah Evans - Swimming Organisation - Year 2

Briony Pitkin - Inclusion Team

Lorraine Salter - Year 4

Kirstie Miller- Inclusion Team
Pauline Sampson - Year 4

Sally Clarke - Deputy Gifted and Talented - Year 6

Sarah Manners - Year 5

Kay-Gladstone-Smith - ELSA Lead & Inclusion Team

Sarah Higby - Year 6

Office Staff

Mrs Anderson - Finance & Personnel

Mrs Matthews - Risk Assessment & Attendance of Pupils

 

Midday Supervisors
Elaine Richings

Julie Cassling

Susan Jackson
Pam Opie
Yvonne Hunt

Susan Jackson

Melissa Duffy

Michelle Hall

Julie Cassling
Pauline Sampson
Diane Jordan
Linda Hine

Inga Critchard
Sally McCririck
Kay Brayley
Sally Almond
Denise Poole
Sara Higby

 


Cleaners
Kay Brayley
Cindy Vale

Lucy Newberry

Caretaker
Kay Brayley


Top